Przekładnia ślimakowa czy hipoidalna?

Opublikowano: 2023-12-21

Czas czytania: 1 min

Przekładnie są kluczowymi elementami w wielu maszynach i urządzeniach, ponieważ pełnią rolę w przekazywaniu momentu obrotowego. W dzisiejszym artykule dokładnie przyjrzymy się dwóm najbardziej popularnym rodzajom i odpowiemy na pytanie – przekładnia ślimakowa czy hipoidalna?

Przekładnia ślimakowa

Przekładnia ślimakowa to najczęściej używana przekładnia w przemyśle. Charakteryzuje się prostą budową, składającą się ze ślimaka i ślimacznicy. Ta przekładnia redukuje prędkość obrotową, zwiększając moment obrotowy i jednocześnie zmniejszając prędkość – jej główną zaletą.

Przekładnia ślimakowa jest stosunkowo tania, ogólnodostępna i samohamowna – to ten zbiór cech sprawia, że jest ona najczęściej wybieraną przekładnią. Dobrze dobrana przekładnia dobrej jakości to klucz do sukcesu.

Warto mieć na uwadze, że dobrej jakości przekładnia charakteryzuje się następującymi cechami w porównaniu do przekładni o niższej jakości:

  • Chiaravalli wykonuje ślimacznice z brązu, jednak w przypadku przekładni niższej jakości najczęściej wykonuje się je ze stopów gorszej jakości, co skutkuje szybkim zużyciem i uniemożliwia ich późniejsze użytkowanie.
  • Taka ślimacznica potrafi być o połowę węższa, a w związku z tym jej żywotność też będzie mniejsza
  • Mają gorsze uszczelnienia i łożyska. To ogromny problem, ponieważ przy takiej przekładni może dojść do wycieku oleju, co jest bardzo niebezpieczną i niedopuszczalną w niektórych branżach sytuacją.

Dlatego przekładnia ślimakowa Chiaravalli, pomimo  często podobnych wymiarów – będzie dużo cięższa.

Przekładnia hipoidalna – kiedy stosować?

Przekładnie hipoidalne z kołem zębatym i hipoidalnym ślimakiem efektywnie przekazują duże momenty obrotowe przy minimalnych stratach energii.

Przekładnie hipoidalne idealne nadają się do maszyn wykonujących ruch prawo – lewo lub do cięższych warunków, gdzie muszą być spełnione wyższe momenty obrotowe. W takich przypadkach przekładnia hipoidalna sprawdzi się idealnie, ze względu na zupełnie inną budowę.

Jak wybrać odpowiednią przekładnię?

Przed dokonaniem wyboru między przekładnią ślimakową a hipoidalną, warto dokładnie zdefiniować wymagania aplikacji. Niezależnie od wyboru – regularna konserwacja i prawidłowa eksploatacja są kluczowe dla utrzymania optymalnej wydajności przekładni.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego doboru – skontaktuj się z nami!

Zobacz produkt